29.10.14

Ніч в Україні

Цікаві артефакти. Обкладинка журналу Playbill, вініловий диск та афішка до голівудської постановки "Ніч в Україні". Серпень 1981 року, США.
Прем'єра вистави відбулася в квітні 1980 року.

24.10.14

Изгнание вместо освобождения

Украинцев просят изменить отношение к истории Второй мировой войны
Фото: Владислав Содель

Историки предлагают ввести новые терминологию в честь празднования 70-летия освобождения Украины

Украинский институт национальной памяти (УИНП) рекомендует вместо фразы «освобождение Украины от фашистских захватчиков» в канун празднования 70-летней годовщины этой даты начать использовать выражение «изгнание нацистских оккупантов из Украины». В УИНП аргументируют это тем, что настоящее освобождение и независимость страна получила только в 1991 году. По мнению экспертов института, засилие советских мифов и стереотипов частично спровоцировало появление сепаратистов, которые нередко используют символику прошлого ‒ например, георгиевскую ленту. Однако в ветеранских организациях не поддерживают такие изменения и называют это попыткой перекраивания истории.

Вчера Госкомтелерадио обратился к отечественным СМИ с просьбой использовать рекомендации Украинского института национальной памяти при праздновании 70-летия освобождения Украины во время Второй мировой войны 28 октября. В частности, эксперты УИНП подчеркивают, что вместо выражения «освобождение Украины от фашистских захватчиков» лучше использовать выражение «изгнание нацистских оккупантов из Украины». «Мы пытаемся опровергать советские мифы касательно Второй мировой войны. Один из них заключается в том, что в 1944 году освободили Украину. Но тогда было только изгнание нацистских оккупантов, а советский тоталитарный режим в нашей стране действовал до 1991 года, в результате чего погибли еще тысячи людей»,‒ считает директор УИНП Владимир Вятрович.

21.10.14

ОПЕРАЦІЯ «ЗАПАД» - масова депортація населення Західної України


О 2-й годині ночі 21 жовтня 1947 року багато мешканців Львова були вимушені пробудитися. До квартир ще сонних людей вривалися військові у шинелях й після нетривалого обшуку дозволяли похапцем зібрати особисті речі, після чого у вантажівках доправляли на залізницю. О 6-й годині ранку такі набіги стали відбуватися і по селах. Озброєні бійці внутрішніх військ МҐБ та МВД оточували село і за списками вилучали родини повстанців, проводячи обшуки у господарствах з метою виявлення криївок та місць укриття підпільників, вилучення зброї, антисовєтської літератури тощо. Той день був надто холодним, навіть як для пізньої осені: сніг у районі Надвірної та Жаб’я (тепер Верховина) випав заввишки до двох метрів...

Операція «Запад» була однією з найбільш масових і короткотермінових сталінських депортацій. Для населення Західної України це була справжня етнодемографічна катастрофа. Ідея проведення репресивно-виселенської акції виникла у совєтських органів державної безпеки ще на початку 1947. Планування проводилося на рівні союзних МВД та МҐБ СССР. У такий спосіб совєтське керівництво сподівалося остаточно знищити соціальну базу українського підпілля у регіоні та, врешті-решт, саме підпілля.

10.10.14

У США зазирнули всередину 100-річної капсули часу

Коробка була запечатана у 1914 році. У Ньо-Йоркському музеї історичне товариство відкрило 100-річну капсулу часу. Нині йдеться про те, що це найстаріша капсула часу. Велика бронзова коробка була запечатана у 1914 році. Цікаво, що про цю капсулу часу просто забули. Спочатку її мали відкрити у 1974 році. Зауважимо, що у капсулі часу виявилося чимало книг, наприклад, каталог нью-йоркській фондовій біржі за 1914 та історія банку Нью-Йорка від 1784 до 1884. У капсулі також було чимало газет. Зауважимо, що американські підлітки запропонували покласти до новітньої капсули часу продукти компанії Apple та навушники, кредитні картки, карту метро та чашку Starbucks. Джерело: ТСН