Лише 36 відомих українок стали прообразами української серії ляльок "Barbie: Пані України", презентованих у березні 2021 року в Одесі в рамках проєкту "КуклЬтура - Puppet Culture". Серед ляльок - образ актриси Марії Заньковецької, яку народна майстриня Олена Мединська зобразила в ролі Наталки Полтавки. Лялька на честь Заньковецької - це своєрідний прояв незгасимого інтересу, поваги і шани, які українці плекають до її особистості вже понад століття.
Навіть не всі земляки Марії Костянтинівни Заньковецької (справжнє прізвище — Адасовська) пам'ятають, що зірка українського театру кінця ХІХ і початку ХХ століть народилася 23 липня (4 серпня) 1854 р. в селі Заньки, нині Ніжинського району, що на Чернігівщині.
Ще меньше земляків знають, що Заньках нині знаходиться садиба-музей родини актриси, в якому мені вперше пощастило побувати в березні 2011 року. Саме тоді і були зроблені ці світлини.
Заньківський меморіальний музей Марії Заньковецької було відкрито 4 жовтня 1964 року. Ініціатива його заснування належить місцевим ентузіастам Федору Андріановичу та Марії Логвинівні Кириченкам, які почали збирати матеріали до 100-літнього ювілею актриси (на той момент уважалось, що це — 1960 р.). Згодом до формування збірки матеріалів долучились Микола Федотович та Тетяна Гаврилівна Костирко. Як розповідає wikipedia, у відкритті музею брали участь онучаті племінниці М. К. Заньковецької — Ірина Федорівна Толочко та Галина Федорівна Дядюша, Народні артисти СРСР Н. М. Ужвій, О. І. Сердюк, Д. М. Гнатюк, а також Тріо сестер Байко та інші.
Споруда, у якій перебуває музей — оригінальний будинок родини Адасовських, відновлений 1905 року після пожежі. У 1930-ті роки будівля була перенесена з обійстя Адасовських до центральної частини села, пізніше перенесена ще раз — на територію садиби місцевої школи, де й знаходиться нині.
Перед фасадом будинку 1984 року встановлено погруддя актриси роботи Ю. А. Станецького, що завершило процес формування музейного комплексу.
У залах музею зібрано колекцію оригінальних речей, як то: рояль, подарований актрисі М. В. Лисенком, деякі особисті речі артистки та її родини. Станом на 1990 рік налічувалось понад 400 оригінальних експонатів.
Виставка "Barbie: Пані України". Фото сайту "Думская" |
Фото з архіву Олени Мединської |
Заньковецька в ролі «Івги Цвіркунки» в опереті Миколи Лисенка «Чорноморці», 1892 р. |
Заньківський меморіальний музей Марії Заньковецької |
Погруддя Марії Заньковецької перед входом до музею. Встановлено 1984 р. Скульптор Ю. А. Станецький |
Рояль, подарований актрисі М. В. Лисенком |
Грубка з допомогою якої колись опалювалося приміщення |
Коментарі
Дописати коментар