У головній бібліотеці області презентовано довідник «Чернігівщина: 20 років незалежності України»

5 вересня 2011 р. у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені В.Г. Короленка проведено презентацію нової книги «Чернігівщина: 20 років незалежності України. Довідник». Її видано Чернігівською обласною організацією Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка та обласною організацією Української народної партії за рішенням обласного громадського оргкомітету з відзначення 20-річчя незалежності України на Чернігівщині.

Один з упорядників книги, голова Чернігівської обласної організації УНП Володимир Ступак наголосив, що головною метою її створення була систематизація фактів і подій боротьби за незалежність України на Чернігівщині, двадцятирічний період політичного, соціально-економічного, культурного, релігійного, спортивного життя області та внесок в це громадськості. Це, по суті, перша спроба у вигляді довідника системно подати інформацію про розвиток нашого краю у сучасній Українській державі.


Перший розділ «Із основних подій громадсько-політичного та культурного-мистецького життя на Чернігівщині (1989-2011 роки)» є фактично хронікою головних подій нашого краю, що засвідчують процеси розвитку демократичного громадянського суспільства.У другому розділі «Політичне обличчя Чернігівської області (1990-2011 роки)» у динаміці мовою фактів і цифр показано еволюцію симпатій та антипатій наших земляків на прикладі президентських, парламентських, місцевих виборів, які методом проб і помилок вчаться бути реальними носіями «суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні».

«Соціально-економічний та культурний розвиток Чернігівщини: вибране» – у третьому розділі під такою назвою підібрана низка статей, що якоюсь мірою, в т.ч. мовою цифр, дають уявлення про стан та проблеми двадцятирічного розвитку Чернігівщини в різних галузях. У четвертому розділі «Із списку активних учасників боротьби за незалежність України, державотворення й розбудову громадянського суспільства на Чернігівщини» включені, головним чином, представники громадськості Чернігівщини, які взяли активну участь у боротьбі за незалежність України, державотворенні та розбудові громадянського суспільства.

Завершує довідник підборка фотозображень: «Із сузір’я меморіалів, музейних комплексів, пам’ятників та пам'ятних знаків Чернігівщини у 1991-2011 роках».

Один з авторів і упорядник книги, помічник-консультант народного депутата України Сергій Соломаха привернув увагу присутніх на динаміку політичного, соціально-економічного житті області за двадцятирічний період та на участь в цих процесах конкретних осіб. Зокрема, він повідомив, що середній вік перебування керівників районної ланки органів виконавчої влади області за період склав менше 2 років 9 місяців. Водночас жінки, наче йде війна, на посадах голів виконавчих органів (держадміністрацій) (дві з 153 керівників) або обрані народними депутатами України з області (дві з 33-х нардепів), на жаль, є винятком із правила. С.Соломаха також наголосив, що при опрацюванні матеріалів, отриманих підчас підготовки книги, відмічено дивні тенденції, як наприклад, у використанні лісових ресурсів в області. Так, у 1993 році для отримання 1000 куб. м деревини в середньому потрібно було вирубати 4,5 га лісу. У наступні роки цей показник поступово зменшувався і досяг у 2010 р. найнижчого рівня у 3,37 га зрубаного лісу на 1000 куб. м отриманої деревини, що на 33,5% менше, ніж у 1993 році. Третій упорядник довідника, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко висловив сподівання, що «Чернігівщина: 20 років незалежності України» стане у нагоді всім, хто цікавиться нашим краєм, і водночас послужить поштовхом для подальшої плідної роботи з підготовки його літопису у незалежній, соборній, демократичній державі Україна, а вихід подібних довідників стає періодичним. Упорядники відзначили вагому допомогу у підготовці довідника управлінь та відділів Чернігівської облдержадміністрації, виконавчого апарату Чернігівської обласної ради, подякували всім, хто зробив свій внесок у створенні книги.

Крім того, завідувач відділу краєзнавства Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка Ірина Каганова представила книжкову виставку «Чернігівська область: кроки незалежності (1991 – 2011 роки)».

Авторів та упорядників видання щиро привітали з виходом нової книги про Чернігівщину голова Чернігівської обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Василь Чепурний, начальник управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації Андрій Подорван та вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» Сергій Черняков.

Прес-служба Чернігівської обласної організації УНП


P.S. Примірники довідника передані у бібліотеки міст і районів області через Чернігівську обласну універсальну наукову бібліотеку імені В.Г. Короленка.

Коментарі