11.06.13

У Росії переписують історію за велінням Путіна: нарахували 31 суперечне питання

У Росії розробляють концепцію
єдиного підручника з історії
Російські експерти формулюють єдиний стандарт викладання історії у школах. Про сталінські репресії вирішили не згадувати, а правління Путіна назвали роками "стабілізації економіки і політичної системи".

История России, книги, учебники
У Росії розробляють концепцію єдиного підручника з історії

Російські експерти приступили до уніфікації історії Росії, що викладається у середніх школах, про необхідність якої раніше заявляв президент Володимир Путін.
Проект концепції нового навчально-методичного комплексу 10 червня був представлений в Інституті російської історії РАН під керівництвом голови інституту та голови Держдуми Сергія Наришкіна.

Всього розробники єдиного підручника історії нарахували 31 суперечний епізод, який треба розтлумачити викладачам. У робочій групі пропонують: відповідати на важкі питання треба, виходячи з геополітичних інтересів Росії, пише газета "Ведомости".

За даними видання, у перелік "важких питань" потрапила значна частина російської історії, починаючи з київської Русі і закінчуючи 1990-ми і 2000-ми роками - періодом президентства Бориса Єльцина і Володимира Путіна.
Одне питання присвячено ролі особистості Сталіна. У ньому, як і в інших пунктах, відсутня згадка про сталінські репресії, а роль Сталіна запропоновано інтерпретувати у зв'язку з встановленням однопартійної диктатури і єдиновладдя". Без спеціальних роз'яснень вчителям буде важко оцінити причини й наслідки сталінської диктатури, вважають розробники концепції.

Також у списку згадані Микита Хрущов і Леонід Брежнєв - їх пропонується оцінювати у зв'язку з реформами, які вони провели.

Єдиний політичний діяч, чию роль в історії російським школярам доведеться оцінювати персонально, поза зв'язком з якими-небудь подіями, - перший президент РФ Борис Єльцін. У періоді Єльціна автори документа виділяють "шокову терапію" початку 1990-х років і просять розглянути це важке питання окремо.

Наступні президенти, Володимир Путін і Дмитро Медвєдєв, у переліку не називаються, проте роки їхні правління автори концепції явно мають намір оцінити позитивно: у переліку важких питань вони названі роками "стабілізації економіки і політичної системи".

Автори концепції виходили з того, що школяр повинен "формувати внутрішнє переконання, що саме така була історія, а для інших трактувань мати бар'єр", - заявив директор Інституту російської історії РАН Юрій Петров.

Проект концепції був відправлений на доопрацювання за фактичних помилок. Як очікується, конкурс на цю роботу Міністерство освіти оголосить у жовтні. У концепції буде сформульовано стандарт, який визначить спосіб викладання історії в російських школах, а також перелік складних питань історії, які вимагають додаткової підготовки вчителів.

Нагадаємо, взимку 2013 року Володимир Путін заявив, що необхідно розробити єдині підручники історії Росії для середньої школи. За його словами, "підручники для шкіл повинні бути написані гарною російською мовою і не мати внутрішніх протиріч та подвійних тлумачень. Це повинно бути обов'язковою вимогою до всіх навчальних матеріалів".

Немає коментарів:

Дописати коментар