12.07.11

Актюбинська броня

Цікаві дані вдалося знайти в мережі інтернет щодо долі одного із підприємств Чернігова, евакуйованого напередодні німецької окупації. 

Як розповідає обласна газета "Актюбинский вестник" (Республіка Казахстан), згідно архівних матеріалів, що зберігаються у обласному архіві, 15 вересня 1941 року до Актюбинська прибув вантаж із обладнанням, яке радянський уряд намагався врятувати від потрапляння його до рук німецьких загарбників. Це була чернігівська типографія ім. 9 січня. Журналіст газети з посиланням на завідуючу групи використання і оприлюднення документів архіву Світлани Книжник розповідає, що чернігівська типографія була «ластівкою», тобто першою серед підприємств, що з початком війни були повністю перевезені і запущені в експлуатацію в Актюбинську. Нажаль, газета ніяких подробиць більше не повідомляє про подальшу долю типографії, а особливо про людей, що супроводжували її до Казахстану.

До початку війни типографія містилася у Чернігові на другому поверсі будівлі колишнього Вільного пожежного товариства. Це був стратегічний об`єкт, що підлягав першочерговій евакуації... 

9 вересня 1941 року Чернігів було окуповано німецькими військами. Будинок друкарні сильно постраждав.  Лише після війни, коли споруду було повністю відреставровано, у ньому знову розмістилася друкарня, яка в січні 1979 року увійшла до складу видавництва «Десна». У 1987 році друкарню перевели до спеціально новозбудованого для неї приміщення на проспекті Жовтневої революції (сучасна назва проспект Перемоги), а старе приміщення передали Союзу художників.


Немає коментарів:

Дописати коментар