28.10.15

Розкопки на Валу в Чернігові у 1991 році


Під час розкопок 1990 - 1991 рр., що велися В.П. Коваленком та І.М. Ігнатенком у північно-східній та південно-західній частинах Цитаделі й біля підошви насипу (за­гальною площею 260 кв. м), були виявлені сліди засипаних землею дерев'яних клітей зрубної конструкції, з яких складався вал. Це дозволило реконструювати послідовність виконання робіт по будівництву Чернігівської фортеці та етапів її зведення. Перший етап, як вважають автори дослідження, охоплює другу половину IX - початок X ст., другий - 30 - 40-і рр. XIст., третій - XII - початок XIII ст., а після монголо-татарської навали укріплення чернігівського дитинця неодноразово поновлювалися аж до сере­дини XVIII ст.

Сергей Лепявко: Последние десять лет занимаюсь историей Чернигова

Сергей Лепявко – известный украинский историк, профессор Нежинского национального университета имени Гоголя. А для меня, по прошествии многих лет, остается авторитетным преподавателем, лекции которого студенты, как мне помниться, старались не пропускать. Для Чернигова и черниговцев он сделал немало – написал книги, по которым, без преувеличения, будет учиться не одно поколение школьников и студентов. Книги "Чернігів. Історія міста", "Ілюстрована історія Чернігова" и "Коротка історія Чернігова" интересны не только для жителей нашего города, но для наших гостей.
Еще Сергей Анатольевич известен своей патриотической гражданской позицией. О современной исторической науке, декоммунизации и не только в нашем разговоре, читайте ниже.


Сергію Анатолійовичу, як ви оцінюєте розпочатий процес перейменування вулиць Чернігова?
 
- Розгляд питання щодо перейменування вулиць Чернігова на сесії міськради у серпні можна розцінювати, як пробний камінь (депутати питання повернення історичних назв розглянули, але жодного рішення не прийняли – авт.). Можна констатувати, що минуле скликання депутатів до цього процесу не було готове. Чому? Частина депутатів розуміють необхідність, але опираються цьому процесові. Найкращий спосіб – нічого не робити у спірних питаннях, особливо напередодні місцевих виборів. Частина з них міркують: після виборів буде видно. Проте законодавство України встановлює чіткі терміни проведення перейменування населених пунктів, вулиць, і вони спливають у листопаді – грудні. Міські ради можуть приймати ці питання, проводячи дискусії, враховуючи різні точки зору, але коли стануть розглядати облдержадміністрації, то є небезпека, що буде затверджений просто один із запропонованих списків, без будь-яких погоджень з громадськістю.