17.05.13

Походження слов’ян посварило польських генетиків і археологів

Польські науковці з Університету Коперника, що у Бидгощі, довели на аналізі ДНК, що перші слов’яни заселяли терени Центрально-східної Європи ще чотири тисячі років тому. Це повністю руйнує концепт, за яким стверджують, що перші слов’яни з’явилися у Європі лише у Середньовіччі.

Науковці дослідили ДНК мітохондрій понад 2,5 тис представників слов’янських народів: України, Польщі, Білорусі, Чехії, Росії, Словаччини, а також Сербії, Хорватії та Словенії.

"Ми дискутуємо з археологами, які стверджують, що з’ява слов’ян у Європі – то справа відносно недавнього періоду. За їхньою теорією, слов’яни з’явилися на теренах Європи  лише у ранньому Середньовіччі. Ці висновки базуються на аналізах елементів матеріальної культури слов’ян. Однак генетичний аналіз спростовує цю версію. Деякі предки слов’ян могли з’явитися на території Європи ще чотири тисячі років тому", - стверджує один із польських науковців Томаш Гжибовський.

Таким чином науковці з Університету Коперника схиляються до автохтонної теорії появи слов’ян, за якою перші слов’яни з’явилися у Європі не пізніше епохи заліза і бронзи.

"Нам вдалося віднайти схожі компоненти ДНК мітохондрій слов’ян, які були на території Центральної Європи ще три тисячі років тому", - наголосили науковці.

Дискусії, які тривають у науковому світі щодо цього питання, стосуються двох різних площин. Прихильники першої стверджують, що слов’яни – це доволі молода група. Їх висновки базуються на дослідженнях матеріальної культури народностей. Опоненти парирують: культура матеріальна – це одне, а гени – це зовсім інше.

Серед польських науковців немало таких, які притримуються крайньої автохтонної теорії походження слов’ян (слов’яни походять з території Польщі), також вистачає таких, які переконані, що слов’яни прийшли в Європу з інших континентів. Наразі жодній групі не вдалося погодити єдину версію. Однак дослідження науковців з Університету Коперника зможуть пролити нове світло на стару дискусію.


за публікацією http://ipress.ua/