31.07.11

Чернігівські археологи відкопали залишки давнього мосту біля Іллінської церкви

Студенти Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка та наукові співробітники заповідника "Чернігів Стародавній" відкопали залишки моста, який свого часу був перекинутий через рів і з'єднував Іллінську церкву з Троїцьким собором.

За словами керівника археологічної експедиції Володимира Руденка, археологічні розкопки - це єдина можливість дізнатися про початок існування монастиря і його історії до 18 століття. На превеликий жаль, жодних письмових джерел про ранню історію Троїцько-Іллінського монастиря у чернігівських науковців немає.

Студенти на розкопках працюють по сім годин на день. Щотижня мають лише один вихідний. Однак така робота молоді подобається. Навіть незважаючи на дощову погоду - працюють із натхненням.

Все, що знайшли в цьому році, потім буде законсервовано, пояснює Володимир Руденок. Якщо це не зробити, то ці залишки історії можуть просто зруйнуватися. А відновлення стародавнього моста через Іллінську канаву - поки тільки в планах на майбутнє.

Нинішній археологічний сезон на території Іллінської церкви - ювілейний. 25 років поспіль вчені шукають тут правду про історію стародавнього монастиря.

28.07.11

Быть женщиной становится все дороже

Курс обміну купоно-карбованця на гривню
Ось такий матеріал надибала у своєму особистому архіві.

15 років тому в газеті «Черниговский Полдень», де мені пощастило деякий час пропрацювати кореспондентом, було надруковано цю невеличку мою статтю. Для мене сьогодні вона цікава, насамперед, тим, що у статті вказано ціни на деякі товари та послуги, так необхідні жінці в її повсякденному житті. Слід нагадати, що на той час в грошовому обігу України були так звані купоно-карбованці. До того ж  усі українці були міліонерами…

Стаття у газеті була надрукована 5 червня 1996 року, тобто за три місця до деномінації, що проходила одночасно із запровадженням гривні.Приход весны для многих женщин означает ревизию имеющегося в наличии гардероба. Много воспоминаний и разочарований ждет женщин при проведении этого "щекотливого" мероприятия. Приходится попрощаться с юбками и платьями, брюками и жилетами, вышедшими из моды и потерявшими свою привлекательность.

А процесс прихорашивания невозможен без походов по магазинам. Интересно, сколько тратит современная женщина на то, чтобы выглядеть "на уровне"? Подсчитаем стоимость вещей хотя бы первой необходимости.


22.07.11

У Новгороді-Сіверському археологи знайшли унікальну для Чернігівщині піч для виробництва селітри періоду кінця XVII початку XVIII століть.

Курна російська піч, що використовувалась в Стародавній Русі і протягом довгого часу була прообразом відомої «російської печі».

У місті Новгороді-Сіверському археологи знайшли першу на Чернігівщині піч для виробництва селітри періоду кінця XVII початку XVIII століть.

Розкопали її учасники спільної експедиції Інституту археології НАН України та Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя.

Як повідомила науковий консультант експедиції, доцент Інституту історії, етнології та правознавства Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка Олена Черненко, дану унікальну знахідку для виробництва селітри було виявлено на території ремісничої зони міста Новгород-Сіверського.

За її словами, селітра у 17-18 століттях була стратегічно важливою сировиною, оскільки використовувалась для виробництва пороху. Знайдена піч заглиблена на три метри підземною конструкцією завдовжки близько 8 м. Свого часу вона складалася з камери-топки та входу, перекритого навісом. Великий казан для варки селітри встановлювався зверху. У знайденій споруді підземна частина збереглася повністю. Як зазначила Олена Черненко: "Це досить цікава та рідкісна знахідка, адже такі печі для виробництва селітри відомі археологам на Переяславщині, Полтавщині та Слобожанщині. На півночі України цю споруду знайдено вперше".


Воробей Валентин, "Чернігів для туриста"

21.07.11

З боку Чумацького Шляху


Сімдесят років тому, сьомого липня, внаслідок катастрофічного для Радянського Союзу початку війни, розпочалася оборонна Київська операція. Вона завершилася взяттям в полон і загибеллю кількасот тисяч червоноармійців. Повної кількості втрат, як тоді було заведено, ніхто не рахував, їх ми не знаємо й досі. Цікаво — навіть фаворит Сталіна маршал Жуков пізніше звинувачував вождя в тому, що його заборона військам відійти через загрозу оточення якраз і призвела до непоправних наслідків.
Лещата танкових груп Гудеріана і Клейста стискувалися шляхами Чернігівщини та Полтавщини і замкнулися поблизу Лохвиці. Де, зокрема, загинув очільник чотирьох армій, котрі потрапили в згубне кільце, наш земляк Михайло Кирпоніс.

 Моторошні події сімдесятирічної давнини стали, зокрема, предметом аналізу в статті «Трагедія і тріумф» («Деснянська правда» за 21 червня ц. р.). Її основні тези обговорили учасники «круглого столу». Вів бесіду автор публікації, представник московського журналу «Современная Европа» в Україні Ростислав МУСІЄНКО.


Тріумф без трагедії

Знакова дата. 22 червня виповнюється 70 років від початку найтрагічнішої для народу України, за всю її історію, війни. Котру сталінські посіпаки хутенько назвали Великою Вітчизняною. Хоча жодної величі в діяннях майбутнього генералісимуса та його полководців не було. А сини й дочки нашої нації героїчно, а часом і не дуже, клали голови за інте­реси вітчизни чужої.


Трагічно, що та війна може не скінчитися ніколи. Так, принаймні, вважає модератор історичних розвідок Ростислав МУСІЄНКО.

«Та чому ж?» — спитаєте нажахано.
Справа навіть не в крилатій фразі теж генералісимуса, але Олександра Суворова. Котрий, крім усього, уславився кривавим придушенням повстання в Польщі, коли «чудо-богатирі» в передмісті Варшави носили на багнетах немовлят. І це наші сусіди-слов’яни пам’ятають аж надто добре. Але розтиражоване й відоме найширшому загалу інше. «Війна не завершена, доки не поховали останнього загиблого солдата», — цілком слушно зауважив улюбленець Катерини Другої. Він, звісно, не міг уявити, за всієї жорстокості тих часів, що в цивілізованій Європі третього тисячоліття від Різдва Христового — втім, що суттєво, на теренах тодішньої Малоросії — і нині випадково натрапляють на неприкаяні кісточки убієнних вояків. То «чорні археологи» надибають, то самодіяльні дослідники, то будівельна техніка вигорне на світ Божий... Отож, за Суворовим (не плутати з автором знаменитого «Лєдокола» Володимиром Різуном!), війна триває.

18.07.11

17 липня виповнюється 165 років iз дня народження видатного дослідника, якого вважали своїм папуаси й австралійці і який ніколи не забував, що він — українець17 липня виповнюється 165 років від дня народження видатного українського вченого–натураліста Миколи Миклухо–Маклая. Його подорожі та пригоди знайшли відображення в книгах, художніх та документальних фільмах, публіцистиці, у мистецтві, аборигенських килимах, різьбленнях і навіть бумерангах. Це справжня маклаїана — цілий духовний світ, породжений подвижництвом Маклая, який відкритий для всіх, хто прагне пізнавати незвідане. Кожен може взяти з цього багатого світу скільки подужає і залишити в ньому щось своє: враження від подорожей, думки, віднайдені істини...


Людина з Місяця серед папуасів

Коли 20 вересня 1871 року 25–річний українець Микола Миклухо–Маклай висадився на березі затоки Астролябія в Новій Гвінеї, команда російського корабля, з якого він зійшов, прощалася з ним, наче з покійником. Поселившись тут, молодий чоловік дуже ризикував, адже деякі тубільні племена вживали в їжу людське м’ясо, а джунглі буквально кишіли отруйними зміями, павуками та іншими небезпечними тварюками. Окрім цього, Нова Гвінея й досі входить до зони, де лютують тропічні хвороби.


17.07.11

У Відні відбувся похорон останнього спадкоємця Габсбургів


У Відні поховали Отто фон Габсбурга - старшого сина останнього імператора Австро-Угорської імперії, до складу якої свого часу входили українські території.

Тіло кронпринца під час помпезної церемонії поховали в імператорському склепі разом з його дружиною, яка померла минулого року.

На похороні були присутні представники чинних і колишніх королівських родин Європи, а також політичні лідери країн, багатьма з яких керувала родина Габсбургів.

У неділю, згідно з традиціями імператорської родини, його серце окремо поховають в Угорщині.

Тисячі австрійців і туристів зібралися в центрі Відня, аби дивитися на похоронну процесію.

На церемонії, яку проводив Архієпископ Відня, були присутні король і королева Швеції, Великий Герцог Люксембургу, Принц Ліхтенштейну, представники королівських родин Іспанії, Бельгії та інших країн.

Кореспондентка Бі-Бі-Сі у Відні каже, що дехто нарікав на помпезність церемонії, називаючи її недоречною в країні, яка є республікою.

15.07.11

Французька пісня про Махновщину (Makhnovtchina)

14 июля 1941: дебют «Катюши». «Катюша» — так ласково звали боевые машины реактивной артиллерии БМ-8, БМ-13 и БМ-31.

Благодаря этому дню появились легендарные «Катюши»
Победно стартовав на дорогах Второй мировой, «Катюши» совершенствовались и превратились в РСЗО БМ-14 и БМ-21 — установки «Град».

Работы по рождению «Катюш» начались в 1921 году с разработки реактивных снарядов на основе изобретенного за 5 лет до этого желатинового пороха. Поначалу снаряды использовались с воздуха — на истребителях, штурмовиках, бомбардировщиках. А в 1938-41 годах конструкторы РНИИ предложили многозарядную пусковую установку, смонтированную на грузовике!

Постановление о серийном производстве БМ-13, стреляющих 132-миллиметровыми зарядами, было подписано за пару часов до войны. 26 июня 1941 года Воронежским заводом имени Коминтерна на шасси ЗИС-6 были собраны первые две «тринадцатки» и отправлены своим ходом в Москву. За ними двинулись следующие.

14.07.11

Ґрюнвальдські міфи та українська ментальність

Великі битви ніколи не закінчуються. Вони тривають і далі у свідомості поколінь, які виступають на тому чи іншому боці поля, і командують ними історики чи політики, або й письменники.

Молоді лицарі проводять інсценізації битв й отримують від цього неабияку втіху. Поява нових фактів, відкриття нових джерел  в часи круглих дат не проходять непоміченими.

Згодом патріотичне піднесення поволі згасає. Втім,  коли йдеться про культ цієї чи іншої події, то, для прикладу, битви під Берестечком чи Жовтими водами належать до символів народного культу, оскільки відображені у народній пам’яті піснями й думами, а Ґрюнвальдська – до елітарного. Останній створює офіційна ідеологія.

Ювілей Ґрюнвальдської битви, яку пишно  називають «битвою народів», відсвяткували рік тому. Найкращим подарунком до ювілею стали б солідні видання першоджерел з перекладами і науковими коментарями. Такий подарунок зробили в Білорусі, видавши «Хроніку конфлікту Владислава, короля Польщі з хрестоносцями в рік Христів 1410», написану одразу ж після Ґрюнвальдської битви. Упорядник і автор – білоруський історик Руслан Гагуа. Кожен, хто бажає, може прочитати цю книгу в Інтернеті. Це лише одне джерело, а всього їх двісті, деякі досі не опубліковані. Що більше джерел, то більше шансів реконструювати перебіг подій.

13.07.11

Попали в сеть. Как в Украину пришел интернет

Нет отбоя. Несмотря на то, что многие
украинцы имеют выход во всемирную сеть
и на работе, и дома, интернет-кафе
по-прежнему не пустуют даже в будние дни.
 На фото – одно из заведений в Киеве
Фото: Женя Савилов, Фокус
Под шум модемов в середине 90-х в страну пришёл интернет, до неузнаваемости изменивший жизнь украинцев.

2 декабря 1992 года украинские газеты писали о последствиях отставки главы Нацбанка Вадима Гетьмана, торговле бесплатными путёвками для чернобыльских детей, возвращении афганских беженцев из Ирана и подкравшемся антициклоне. Незамеченной прошла лишь новость о том, что накануне Украина получила национальный домен в интернете - .UA. И напрасно: в последующие десятилетия украинский интернет изменил жизнь миллионов. Выросли поколения, с трудом способные написать от руки заявление, при этом набирающие тексты в онлайне со скорострельностью профессиональной машинистки. Не знающие, как выглядит библиотека, зато в считанные минуты способные найти информацию на любую тему. Наконец, умеющие, не отходя от монитора, приобрести собеседников по всему миру.

12.07.11

Актюбинська броня

Цікаві дані вдалося знайти в мережі інтернет щодо долі одного із підприємств Чернігова, евакуйованого напередодні німецької окупації. 

Як розповідає обласна газета "Актюбинский вестник" (Республіка Казахстан), згідно архівних матеріалів, що зберігаються у обласному архіві, 15 вересня 1941 року до Актюбинська прибув вантаж із обладнанням, яке радянський уряд намагався врятувати від потрапляння його до рук німецьких загарбників. Це була чернігівська типографія ім. 9 січня. Журналіст газети з посиланням на завідуючу групи використання і оприлюднення документів архіву Світлани Книжник розповідає, що чернігівська типографія була «ластівкою», тобто першою серед підприємств, що з початком війни були повністю перевезені і запущені в експлуатацію в Актюбинську. Нажаль, газета ніяких подробиць більше не повідомляє про подальшу долю типографії, а особливо про людей, що супроводжували її до Казахстану.

До початку війни типографія містилася у Чернігові на другому поверсі будівлі колишнього Вільного пожежного товариства. Це був стратегічний об`єкт, що підлягав першочерговій евакуації... 

9 вересня 1941 року Чернігів було окуповано німецькими військами. Будинок друкарні сильно постраждав.  Лише після війни, коли споруду було повністю відреставровано, у ньому знову розмістилася друкарня, яка в січні 1979 року увійшла до складу видавництва «Десна». У 1987 році друкарню перевели до спеціально новозбудованого для неї приміщення на проспекті Жовтневої революції (сучасна назва проспект Перемоги), а старе приміщення передали Союзу художників.


10.07.11

Казахи массово проверяют родство с Чингизханом


За последние три года 300 жителей Казахстана послали образцы ДНК в лабораторию FamilytreeDNA, США, а тысячи подали заявки на включение своих имен в книгу «Чингизиды» (чингизиды - потомки Чингисхана), посвященную казахским потомкам завоевателя. Об этом сообщает “Центральноазиатская новостная служба со ссылкой на журнал "Вокруг Света".

Как рассказал Макс Блэнкфельд, глава компании FamilytreeDNA, многие казахи оказались разочарованы результатами, однако точного числа потомков Чингизхана он не назвал.

Несколько лет назад сразу две компании одновременно объявили о том, что выводят на рынок услугу по онлайновому анализу человеческой ДНК. Это начала делать исландская компания DeCode Genetics, уже более десяти лет ведущая генетические исследования. Услуга стоит $985. Вторая компания называется 23andMe. Она была основана женой владельца Google Сергея Брина, биогенетиком Анн Войчицки (Anne Wojcicki). Её сервис стоит $999.

Согласно генетическим исследованиям, сегодня около 16 миллионов мужчин вероятно являются потомками Чингисхана по мужской линии. Так, его старший сын оставил 40 сыновей. В свою очередь, внук Хубилай, правивший Китаем, имел 22 законных сына. Девочек от них должно было родиться не меньше.

Исторически в центрально-азиаaтском регионе только чингизид мог стать ханом. В частности на территории Казахстана правили потомки Джучи и его потомка Урус хана (потомки ханов Керея и Жанибека). Их называли торе.

Подробнее: http://tengrinews.kz/news/65103/

Паломники нашли могилу Чингисхана в Восточно-Казахстанской области


Еще одну версию о местонахождении могилы Чингисхана высказали люди, ежегодно совершающие паломничество к подземному озеру Коныр-Аулие в Восточно-Казахстанской области, пишет газета "Экспресс-К".

Историк Сергей Афанасьев рассказывает, что недавно побывал в горах Шынгыстау Абайского района и привез оттуда предание о великом монгольском полководце и предполагаемом месте его захоронения. Ученый приводит слова местных аксакалов, утверждающих, что Чингисхан погребен в районе легендарной зимовки Абая - Жидебай - на знаменитой горе Актас. Здесь, говорят старожилы, в пещере Коныр-Аулие есть одноименное озеро, на дне которого под 15-метровой толщей воды якобы спрятана потайная дверь. А за ней находится еще одна пещера, которая и стала склепом Чингисхана.

Чингисхан, живший в XII - XIII веках, - основатель империи Монголов и ее первый великий каган. Он совершал завоевательные походы монголов в Китай, Среднюю Азию и Восточную Европу. Место захоронения великого полководца официально до сих пор не установлено. Согласно монгольским преданиям, гробница Чингисхана расположена недалеко от озера Табасун-Нор. Другие предполагаемые местонахождения могилы: священная для монголов гора Бурхан-Халдун, а также урочище Делюн-Болдок.

Подробнее: http://tengrinews.kz/kazakhstan_news/178725/

09.07.11

Найденный в индийском храме клад оценили в 22 миллиарда долларов

Служители Шри Падманабхасвами охраняют вход в храм.
Фото AFP

Храм Шри Падманабхасвами в индийском штате Керала.
Фото с сайта hindudevotionalblog.com
По последним данным, сокровище обнаруженное в храме в индийском штате Керала, оценивается в 22 миллиарда долларов, пишет британская газета The Guardian. Притом, что специалисты все еще не закончили подсчет хранящихся в храме богатств.

По предварительной оценке, общий вес золота в слитках, хранившегося в тайниках храма, составляет около тонны, столько же весят найденные золотые монеты. На сегодня обнаружено несколько мешков алмазов, золотое ожерелье длиной более 5,5 метра. Самой большую ценность среди найденных предметов представляет золотая статуя бога Вишну высотой 1,2 метра.

Тем временем в Индии разгорается спор по поводу того, как следует поступить с кладом. Власти штата и религиозные деятели склоняются к тому, чтобы оставить сокровище в храме. Однако немало людей говорят, что было бы правильнее использовать богатства для оказания помощи нищим.

На прошлой неделе в западных СМИ появились сообщения о том, что в потайных помещениях индуистского храма Шри Падманабхасвами обнаружен необычайно богатый клад из золотых монет, алмазов и других драгоценных камней.

По мнению историков, сокровища были спрятаны здесь боле ста лет назад одним из правителей (махараджей) княжества Траванкор.

Подробнее: http://tengrinews.kz/travel/192103/

08.07.11

Гітлер вже не почесний громадянин свого міста

Сьогодні громадська рада Браунау-на-Інні, рідного міста Адольфа Гітлера, одноголосно проголосувала за позбавлення його звання почесного громадянина міста і права проживання в Австрії.

Про це повідомив агентству АР представник партії Зелених у раді.

Права проживання в Австрії Гітлера позбавили як запобіжний захід, хоча таке право людина автоматично втрачає після смерті, зазначив депутат.

Звання почесного громадянина фюреру Третього Рейху присвоїла громада Рансхофен, на території якої він народився, у 1938 році. Пізніше ця громада була перетворена на місто Браунау, почесним громадянином якого Гітлер залишався до сьогоднішнього вечора.

Бургомістр Браунау Йоханнес Вайдбахер заявив, що він щасливий, що рішення ради громади про позбавлення фюрера усіх присвоєних йому містом звань і почестей було прийняте одноголосно.

Нагадаємо, у вересні минулого року аналогічне рішення прийняла міська рада німецького міста Трір, старого міста Німеччини. Власті зазначили, що рішення про виключення Гітлера зі списку почесних громадян стало знаковим у боротьбі з расизмом і націоналізмом.

http://ua.korrespondent.net/world/1237617-gitler-vzhe-ne-pochesnij-gromadyanin-svogo-mista 

За матерiалами: РИА Новости

07.07.11

"Сталин знал точную дату начала войны, но боялся обвинений в ее развязывании"

Ветеран СВР России, генерал-майор в отставке
Лев Соцков
Накануне 70-й годовщины начала Великой Отечественной войны Служба внешней разведки рассекретила документы, поступавшие в Кремль с 1938 года по 22 июня 1941-го. Разведданные позволяют сделать однозначный вывод  — руководство страны знало о гитлеровском вторжении заранее. Почему не были приняты упреждающие меры? Об этом в  интервью «Известиям» рассуждает историк разведки Лев Соцков.

Где вы были 22  июня 41-го?

Я хорошо помню этот день: мы с моими друзьями-подростками в Ульяновске гоняли в футбол, когда по громкоговорителю сообщили о гитлеровском наступлении.

Вы стали составителем сборника «Агрессия». Почему взялись за это трудное дело?

Да, собрать все материалы было сложно. Документы не были обобщены, хранились в оперативных делах агентуры. Оригиналы уничтожались – чтобы не допустить расшифровки. Остались только переводы на русском. Война – это особые годы в истории нашего народа, величайшая трагедия. Не скрою, что немаловажным было и то соображение, что сейчас мы довольно часто сталкиваемся с такими толкованиями, которые можно назвать откровенной фальсификацией.


05.07.11

Гиммлерюгенд


Любовь нацистов досталась
Гудрун Гиммлер по праву рождения
Фото: AP
Одна из самых незаметных, но самых эффективных борцов с антифашизмом и едва ли не единственная в мире легальная организация, помогающая ветеранам нацистской партии, СС и гестапо избежать наказания, отметили 60-летие плодотворной совместной деятельности.

Гудрун Бурвитц из Мюнхена выглядит так, как, по общему представлению, и должна выглядеть 81-летняя благопристойная пенсионерка из Баварии. Она опрятна, скромна, улыбчива, обожает мужа, по воскресеньям ходит к мессе. Тем не менее соседи стараются держаться от нее подальше. "Она не тот человек, знакомством с которым стоит гордиться",— замечает одна из соседок, которая часто видит ее в местном супермаркете, иногда одну, иногда в сопровождении дочери и внучек. Зато ее постоянно осаждают журналисты, которых она старается просто не замечать. Тихая пенсионерка из Мюнхена — по совместительству еще и живой символ движения неонацистов и важная фигура в организации "Тихая помощь", которая до сих пор помогает оставшимся в живых ветеранам нацистской партии, гестапо и СС избежать наказания, а также, по убеждению многих, финансирует нелегальные неонацистские организации в Германии и других странах Европы. Можно сказать, что она, собственно, и превратила "Тихую помощь" в то, чем эта организация является сейчас. Девичья фамилия госпожи Бурвитц — Гиммлер. Она любимая и единственная законная дочь Генриха Гиммлера, ребенок, которым восторгался Адольф Гитлер.

04.07.11

Сколько можно заработать на антиквариате

Куда и почем сдать дары природы: травы, цветы, плоды; дары цивилизации: бутылки, натурпродукты человеческого тела: кровь, сперму, волосы и т.д., мы узнавали на прошлой неделе.

Сегодня в наших руках российский серебряный рубль 1810 года, золотая русская монета 1899 года номиналом 10 рублей с изображением царя Николая II и два советских серебряных полтинника 1924 и 1925 года выпуска. Еще захватили книжку 1905 года — десятый том полного собрания сочинений Шеллера-Михайлова, второе издание.
Сколько это добро стоит? Узнавали в антикварных магазинах.

«Окопная правда» партизан Украины. Выдержки из документов Второй мировой.


В истории Второй мировой до сих пор много белых пятен. Это относится, например, к партизанской войне, проходившей на территории Украины. Советская пропаганда рисовала партизан исключительно героями. Но война – дело тяжелое и кровавое, и Матерью Терезой в боевых условиях остаться чертовски трудно.

Сегодня мы публикуем выдержки из книги «Красные партизаны Украины. 1941-1945», где собраны военные документы из Центрального государственного архива общественных объединений Украины. Они – словно окошки в забытый нами мир Второй мировой, с ее героизмом и предательством, ужасами и сценками из быта партизанских командиров.

Мы специально не стали комментировать эти документы. Выводы вы сделаете сами.

НЕУДАЧИ 1941-ГО

6 марта 1942 года нарком внутренних дел УССР Василий Сергиенко направил секретарю ЦК КП(б)У Демьяну Коротченко докладную записку. В ней значилось, что с августа 1941 года по 1 марта 1942 года НКВД УССР сформировал 1874 партизанских отряда численностью 29307 человек и заслал в тыл врага 776 агентов-одиночек и связников с партизанскими отрядами – то есть всего свыше 30 тыс. человек. Между тем, в докладной записке НКВД СССР на 1 мая 1942 года сообщалось, что в Украине действует 37 партизанских отряда с 1918 участниками. То есть «некомплект» составил как минимум 28 тыс. человек, или 93% от численности партизан, оставленных в тылу или засланных в тыл нацистов на Украине НКВД УССР и КП(б)У в первые десять месяцев войны.

Возникает вопрос: как стали возможны провалы партизанского движения в Украине в первый год войны, почему резко сократилось количество партизан? Ответ –в публикуемых ниже документах.

03.07.11

Чернігівські археологи починають розкопки Пустинно-Рихлівського монастиря

Чернігівські археологи починають дослідження однієї з найбагатших у свій час обителей Сіверського краю - Свято-Миколаївського Пустинно-Рихлівського монастиря.

Як повідомив кореспондентові УКРІНФОРМу завідувач кафедри історії та археології Інституту історії, етнології та правознавства ім. О.М.Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка Володимир Коваленко, перша група волонтерів працювала в Рихлах торік. Тоді студенти попиляли дерева на рештках будівель, повирубували довкіл них кущі, аби припинити руйнацію корінням. Цього літа вони вже почнуть розкопки, які дозволять визначити розміщення монастирських споруд, їх технічний стан, призначення тощо. Першим досліджуватиметься один з п'яти храмів монастиря - Свято-Миколаївський собор.


01.07.11

Каким будет мир в 2050 году

В 2050 году самой густонаселенной страной земного шара станет Индия, где-то в 2025 году обогнав Китай. США останутся на третьем месте - с населением в 423 млн человек (в 2010 году - 308 млн). А падение уровня рождаемости в двух из числа экономически и политически влиятельных стран, Японии и России, спровоцирует то, что они потеряют свои нынешние позиции, упав с 9-го и 10-го места на 16-е и 17-е места соответственно. Таковы результаты оценки численности населения и прогнозов для 228 стран, составленных Бюро переписи населения США. Об этом сообщает сегодня журнал Time.

Издание выделяет такие прогнозы: к 2050 году стремительный рост населения Китая замедлится, а темпы роста населения в Западной Европе будут повышаться, особенно в Испании и Италии, как за счет рождаемости, так и за счет иммиграции. Заметнее всего вырастет население двух африканских стран: население Нигерии увеличится со 165 до 402 млн, а Эфиопии - с 91 до 278 млн.